Ciekawostki o kwasie hialuronowym - tego nie wiedziałaś!

20 grudnia 2023

 


Kwas hialuronowy stał się jednym z najbardziej popularnych składników w świecie kosmetologii i medycyny estetycznej. Jego unikalne właściwości nawilżające i zdolność do zachowania młodego wyglądu skóry sprawiają, że jest składnikiem premium i mimo rozwoju kosmetologii i odkrywaniu coraz nowszych substancji kosmetycznych, kwas hialuronowy nie daje sie zdeklasować i  mile nas zaskakuje swoimi właściwościami. Oto ciekawostki o kwasie hialuronowym, które sprawią, że pokochasz go jeszcze bardziej!


Czym jest kwas hialuronowy i gdzie występuje w organizmie?

Kwas hialuronowy jest jednym z najważniejszych składników macierzy pozakomórkowej, czyli substancji, która wypełnia przestrzeń między komórkami i zapewnia im odpowiednie środowisko. To żel, który ma właściwości higroskopijne: potrafi wiązać i zatrzymywać wodę. Dzięki temu zapewnia nawilżenie, jędrność i elastyczność tkanek, a także chroni je przed urazami mechanicznymi, bakteriami i wolnymi rodnikami.

Kwas hialuronowy występuje w całym organizmie człowieka, ale najwięcej jest go w skórze, która zawiera około 50% całkowitej ilości kwasu hialuronowego w organizmie. Znajduje się zarówno w warstwie naskórka, jak i skóry właściwej, gdzie tworzy sieć włókien kolagenowych i elastynowych. Z tego względu stosuje się go powszechnie w kosmetykach: kwas hialuronowy do twarzy jest wręcz wymagany dla utrzymania młodego i zdrowego wyglądu skóry, ponieważ zapobiega jej wysuszeniu, utracie jędrności i pojawianiu się zmarszczek.


Niezwykłe działanie kwasu hialuronowago - ciekawostki, które warto znać

  • Jak działa kwas hialuronowy? Ma on po prostu zdolność wiązania dużej ilości wody. Czy wiesz, że jeden gram kwasu hialuronowego może związać nawet sześć litrów wody? To imponujące! Zdecydowanie jest on doskonałym nawilżaczem skóry. Dzięki temu skóra staje się bardziej gładka, elastyczna i promienna.
  • Kwas hialuronowy to substancja, która występuje w różnych rozmiarach cząsteczek, które mają wpływ na jego właściwości i zastosowania. Małocząsteczkowy kwas hialuronowy ma masę cząsteczkową poniżej 50 000 daltonów i jest w stanie przenikać przez warstwę rogową skóry, docierając do głębszych warstw. Dzięki temu ma silne działanie nawilżające, regenerujące i przeciwstarzeniowe. Wielkocząsteczkowy kwas hialuronowy ma masę cząsteczkową powyżej 1 000 000 daltonów i pozostaje na powierzchni skóry, tworząc film ochronny. Dzięki temu ma działanie wygładzające, ujędrniające i zapobiegające utracie wody. Obie formy kwasu hialuronowego są używane w kosmetykach i medycynie estetycznej, w zależności od celu i efektu, jaki chcemy osiągnąć.
  • Kwas HA jest także popularnym zabiegiem medycyny estetycznej. Jest on wykorzystywany do wypełniania zmarszczek, modelowania ust, policzków czy brody, a także do poprawy owalu twarzy czy konturu ciała. Zabiegi z użyciem kwasu hialuronowego są bezpieczne, skuteczne i dają naturalny efekt. Jednak należy pamiętać, że kwas hialuronowy jest substancją nietrwałą i z czasem ulega rozpadowi. Dlatego zabiegi należy powtarzać co kilka miesięcy, aby utrzymać pożądany wygląd.

Kwas hialuronowy można pozyskać z różnych źródeł, zarówno naturalnych, jak i syntetycznych. Do niedawna najczęstszym źródłem kwasu hialuronowego były tkanki zwierzęce, takie jak grzebień koguta, skóra ryb, czy ścięgna bydlęce. Jednak ze względu na ryzyko alergii, zakażeń i kontrowersje etyczne, coraz częściej stosuje się kwas hialuronowy pochodzenia biotechnologicznego, czyli otrzymywanego z fermentacji bakterii. Kwas hialuronowy biotechnologiczny jest bezpieczny, czysty i łatwo dostosowuje się do potrzeb skóry.


[artykuł sponsorowany]

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo proszę o komentarze na temat notki lub moich wpisów u Was ;))
miło mi, że mam fajnego bloga, ale za pusty komentarz nie dodam do obserwowanych ;))
mimo wszystko lubię z Wami rozmawiać, czy nawet ostrzej konwersować ;)) :DDD