Polska widziana oczami Amerykanina..

27 lutego 2013

Witajcie Kochani. Nie ma mnie tu za wiele, ponieważ można powiedzieć, że uczelnia mnie trochę zaskoczyła i praktycznie nie mam czasu na przyjemności. A, że nie miałam żadnych napisanych wcześniej notek to niestety był zastój. Obiecuję, że w najbliższym czasie nadrobię wszystko i będziemy na bieżąco ;).
Ale.. przed dosłownie 5 minutami siostra wysłała mi cudowny artykuł, który możecie przeczytać TUTAJ. Młody chłopak z Seattle Matthew Brown od zawsze interesował się tematyka obozów koncentracyjnych, między innymi Auschwitz. Już, jako mały chłopak chciał zobaczyć na własne oczy, jak to wyglądało. Może powiedzieć, że spełniło się jego 'marzenie' i był w Polsce zwiedzając ją całą. Podczas tej podróży stworzył krótki filmik, który pokazuje to, jak oni widzi nasz kraj. Z jednej strony okropna historia (która wydarzyła się tak niedawno!), z drugiej strony barwni, pełni życia Polacy. 

Mi jest bliski temat obozów. Od zawsze mnie to ciekawiło mimo iż te historie wzbudzają we mnie może nawet lekko depresyjne emocje. Byłam w Auschwitz, a także na Majdanku i w obu przypadkach byłam wstrząśnięta i zapłakana. Ogólnie jestem zdania, że każdy powinien być w tych miejscach, a chociażby w pierwszym. Poniższy filmik strasznie mi się spodobał i myślę, że warto go obejrzeć. Matthew jest tak mega utalentowany i to, jak on to wszystko nakręcił, a potem dodał jakieś różne efekty jest godny podziwu. Moment pokazywania między innymi Warszawa, wow ;).


Ja jestem pod ogromnym wrażeniem.. A na początku filmu słychać kobietę, jest to jej wypowiedź na rozdaniach Oscarów, ponieważ krótkometrażowy film oparty na jej fartach otrzymał nagrodę. Możecie to zobaczyć tutaj. Jest nią Polka - Gerda Weissmann - Klein, która przebywała w kilku obozach przez 6 lat i.. przeżyła. Otrzymała Medal Wolności za 'wytrwałe nauczanie światu, jak w chwilach beznadziei odkryć rozmiar swej siły i głębię swej miłości'. I myślę, że już więcej mówić nie trzeba. 

21 komentarzy:

 1. ja również skupiam sie na uczelni, ale mają chwilę zerknę na video.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli kiedykolwiek interesowało mnie coś w jakiś sposób związanego z historią to była to właśnie II Wojna Światowa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi ostatnio się rzucił w oczy ten filmik nawet miałam odpalony, ale karta mi się przypadkowo zamknęła i zapomniałam o nim,super, ze wrzuciłaś. Chłopaka ma naprawdę ogromny talent. Kapitalna robota. A teraz biorę się za przeczytanie artykułu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ahahahhahahahahahaha Panna Karenina powaliłaś mnie.xD

   Usuń
 4. Film jest genialnie zmontowany!

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam właśnie za sobą książki o obozach i łagrach. Są okropnego, a najgorsze w tym jest to, że to wszystko wydarzyło się naprawdę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetny post, rewelacyjny filmik :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Oczywiście, że pamiętam haha :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawie nakręcony film. Szczerze mówiąc, bardziej zainteresował mnie od strony technicznej, ale przypomniał mi, żeby wybrać się w końcu do Auschwitz, co mam nawet zapisane w postanowieniach.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziękuje bardzo :) cieszę się że się podoba :) Tym bardziej że tego bloga mam dopiero od niedawna i że tak powiem powoli sobie raczkuje :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Film jest niesamowity, jestem pod wrażeniem.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę to zobaczyć

  OdpowiedzUsuń
 12. Genialny montaż! Osobiście w Aushwitz byłam 2 razy, ale chcę pojechać tam raz jeszcze z moim chłopakiem.

  OdpowiedzUsuń
 13. filmik rewelacja! montaz genialny :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Piękny film a zarazem przykro, że coś takiego się wydarzyło...
  sceny są niesamowite....

  OdpowiedzUsuń
 15. Również byłam w tych miejscach i również uważam, że każdy powinien to zobaczyć.

  OdpowiedzUsuń
 16. ja mieszkam 20 minut od Auschwitz. byłam tam 11 razy i za każdym razem płaczę i przeżywam to co się tam wydarzyło.

  OdpowiedzUsuń
 17. kochana ja nie na temat :) - wejdziesz na mój testowy blog i napiszesz co sądzisz? bo utknęłam w martwym punkcie,bo jestem nawet zadowolona,ale czegoś mi brakuje :)

  OdpowiedzUsuń
 18. ja to mam ciary! niesamowity film, temat, autor..
  aż pokazałam mojemu chłopakowi, który również jest zachwycony

  OdpowiedzUsuń
 19. Świetnie zmontowany jest ten film.

  OdpowiedzUsuń

Bardzo proszę o komentarze na temat notki lub moich wpisów u Was ;))
miło mi, że mam fajnego bloga, ale za pusty komentarz nie dodam do obserwowanych ;))
mimo wszystko lubię z Wami rozmawiać, czy nawet ostrzej konwersować ;)) :DDD