Zaskórniki - mechanizm powstawania, przyczyny i sposoby na zwalczanie tych nieestetycznych problemów skórnych

01 marca 2024Zaskórniki, znane również jako komedony, stanowią powszechny problem dermatologiczny, związany z procesami zachodzącymi w mieszku włosowym skóry.
W niniejszym artykule skupimy się na zagłębieniu w temat zaskórników, koncentrując się na ich mechanizmie powstawania, głównych przyczynach oraz skutecznych sposobach zwalczania tych nieestetycznych problemów skórnych.

Mechanizm powstawania zaskórników

Pierwszym etapem tego mechanizmu jest nadmierna produkcja łoju przez gruczoły łojowe, zwane również gruczołami sebaceum. Ten lipidowy płaszcz, złożony głównie z kwasów tłuszczowych i triglicerydów, pełni funkcję ochronną skóry, lecz w przypadku nadmiaru może prowadzić do powstawania zaskórników. Nadmiar łoju miesza się z martwymi komórkami skóry i keratyną, tworząc gęstą masę nazywaną keratynocytami. Te substancje, będące naturalnymi składnikami skóry, wspólnie przyczyniają się do tworzenia zaczopowania w ujściu mieszków włosowych, utrudniając prawidłową eliminację łoju. Bakterie Propionibacterium acnes przyczyniają się do metabolizowania łoju, powodując wydzielenie kwasów tłuszczowych, a w konsekwencji skutkując stanem zapalnym oraz podtrzymując proces powstawania niedoskonałości, jakimi są zaskórniki.

Przyczyny rozwoju zaskórników

W okresach wzmożonej aktywności hormonalnej, takich jak okres dojrzewania, ciąża czy okres menstruacyjny, wzrasta produkcja łoju przez gruczoły łojowe, co zwiększa ryzyko powstawania zaskórników. Hormony takie jak testosteron odgrywają istotną rolę w tym procesie. Niewłaściwa higiena skóry i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków także mogą sprzyjać rozwojowi zaskórników. Brak regularnego oczyszczania skóry, zwłaszcza w miejscach o zwiększonej aktywności gruczołów łojowych, może prowadzić do nagromadzenia łoju oraz komórek skóry. Czynniki środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza i ekspozycja na substancje chemiczne, również mogą wpływać na kondycję skóry, a także przyczyniać się do powstawania zaskórników poprzez zwiększenie ilości zanieczyszczeń, osadzających się na powierzchni cery.

Jak pozbyć się zaskórników przy pomocy odpowiednio dobranej pielęgnacji?

Kluczowe jest regularne oczyszczanie skóry za pomocą delikatnych środków myjących, które nie naruszają naturalnej bariery ochronnej. Zaleca się stosowanie produktów zawierających kwas salicylowy lub glikolowy, pomagających złuszczać martwe komórki cery, zapobiegając zatkanym porom. Dodatkowo, ważne jest unikanie środków nawilżających i kosmetyków o dużej zawartości tłuszczu, które mogą przyczynić się do nadmiernego wydzielania łoju. Zastosowanie lekkich, niekomedogennych kremów nawilżających może pomóc w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry bez dodatkowego obciążenia porów. Regularne stosowanie preparatów z retinoidami może również być skutecznym środkiem w walce z zaskórnikami, ponieważ wspomagają one regenerację komórkową, a na dodatek redukują stan zapalny skóry. Należy pamiętać, że eksfoliacja cery powinna odbywać się umiarkowanie, aby uniknąć podrażnień.


[artykuł sponsorowany]

1 komentarz:

Bardzo proszę o komentarze na temat notki lub moich wpisów u Was ;))
miło mi, że mam fajnego bloga, ale za pusty komentarz nie dodam do obserwowanych ;))
mimo wszystko lubię z Wami rozmawiać, czy nawet ostrzej konwersować ;)) :DDD